SİNOP BOYABAT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Boyabat Eğitiminde Bir İlk "İmam Hatip Ortaokulları Gelecek Vadediyor"

İlçemizde bulunan iki imam hatip ortaokulu yaptıkları faaliyet ve eğitim kaliteleriyle göz dolduruyor.
Boyabat Eğitiminde Bir İlk "İmam Hatip Ortaokulları Gelecek Vadediyor"

İlçemizde bulunan iki imam hatip ortaokulu yaptıkları faaliyet ve eğitim kaliteleriyle göz dolduruyor.

 

2017-2018 öğretim yılı için aday kayıtların başladığı imam hatip ortaokullarında adres kayıt bölgesi bulunmuyor. Yani nerede olursanız olun İmam hatip ortaokullarına kayıt yaptırabiliyorsunuz.

 

Bu yıl Boyabat İmam Hatip Ortaokulunda hafızlık projesi uygulaması, Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Ortaokulunda ise İngilizce ağırlıklı sistem uygulanacaktır. Her iki imam hatip ortaokulunda da diğer ortaokullarda görülen dersler görülecek olup mezuniyet açısından herhangi bir fark bulunmamaktadır.

 

Hafızlık projesi için seviye belirleme sınavı yapılacak olup öğrenciler 5. Sınıfta okul dersleriyle birlikte hafızlığa hazırlık, 6. Sınıfta hafızlık ve akademik derslerden destekleme kurslarına katılacaklar. Sene kaybı olmaksızın 8. Sınıftan hafız olarak mezun olmuş olacaklar. 20 temmuz 30 ağustos tarihleri arasında başvuruların alındığı hafızlık proje sınıfları için sınav  7 eylül 2017 de Boyabat imam hatip ortaokulunda yapılacaktır. 4. Sınıfı bitiren tüm öğrencilerimizi imam hatip ortaokulları sizleri bekliyor

 

Hafızlık Projesinin Amacı Özet Olarak;

 İmam Hatip ortaokullarında okumakta olan öğrencilerin, yaş düzeylerine ve dönemlerinin ihtiyaçlarına uygun, okulla barışık bir biçimde hafızlık çalışmalarını yapmaları sağlamak; bununla beraber akademik başarılarına yardımcı olmak ve öğrendikleri bilgiler için uygulama alanı sunmaktır. Ayrıca hafızlık programıyla beraber İmam Hatip Ortaokullarından mezun olan öğrencilerin eğitimlerini yine proje kapsamında açılacak olan bir İmam Hatip Lisesi’nde devam etmesi, bu aşamada da gerek İslami ilimlerde gerek yabancı dil alanında gerek de fenni ilimlerde okullarıyla beraber üst düzey bir eğitim almalarını sağlamaktır.

 

 

NEDEN HAFIZLIK? 

 

Günümüzde sayıları ve aynı doğrultuda önemi de oldukça artan İmam Hatip Liseleri ve Ortaokulları vizyon ve misyon olarak sadece Türkiye’de değil tüm dünyada önemli hizmetlere imza atacak gençler yetiştirmektedir. Bu okullarda okuyan gençlerin din alnındaki temel kaynakları şüphesiz Kuran’dır. Öğrencilerin Kuran’ı tanımaları dini temel kaynaklarından öğrenmeleri açısından önemlidir. Kuran’ı gerektiği gibi tanıyan gençler, dine sonradan giren hurafeleri fark edecek, yanlış, aynı zamanda da birey ve toplum için zararlı din anlayışlarına karşı düzgün bir duruş sergileyebileceklerdir. Kur’an’ı düzgün bir şekilde tanımanın da ilk adımı şüphesiz onu düzgün okumak ve hafızlık yapmaktır. 2 Hafızlık, bir öğrencinin hadis, fıkıh, siyer, kelam vb. alanlarda eğitimi sırasında ufkunu açacak, öğrendiklerine birincil kaynaklardan delilleri gösterecek ve böylece öğrencinin öğrenmesinin yanında öğrendiği bilgileri temellendirmesini sağlayacaktır. Projenin ortaöğretim aşamasında hafızlığı tamamlamış öğrencilere Arapça dil eğitimi imkanı sunulacaktır. Sonunda mezun olan öğrenciler Kuran’ı ezberlemiş ve onun tüm ayetlerini tercüme edebilen gençler olacaklardır. Verilecek İslami alan dersleri, özelikle de tefsir dersleri sayesinde Kuran’ı anlayabilen ve anlatabilen gençler olmaları hedeflenmektedir. Proje bu hedefe hizmet etmektedir.

 

HAFIZLIKTA NEDEN ORTAOKUL? 

 

Proje çocukların erken yaşlarda hafızlık çalışmalarına başlamalarını ve dört yılda yavaş yavaş ve sindire sindire hafızlık yapmalarını esas almaktadır. Zira gerek kıraat için dilin şekillenmesi gerek de Kuran ezberleme çalışmalarının hızlı ve kalıcı olması için en uygun yaşlar ortaokul yaşlarıdır. Sekiz yıllık eğitimle birlikte hafızlık çalışmalarının ortaöğretim düzeyine gerilemesi hafızlık çalışmalarının sürdürülmesini oldukça zorlaştırmışken yeni eğitim sistemi bu fırsatı tekrar ortaokul düzeyindeki öğrencilere sunmuştur. Bu öğrencilerin, okuldaki eğitim ve öğretim faaliyetlerini aksatmadan hatta onlara yardımcı olup okul başarılarını arttırarak hafızlık eğitimi alabilecekleri ortamlara ihtiyaç duyulmaktadır. Proje bu ihtiyacı karşılamayı amaçlamaktadır.

 

 

 NEDEN YABANCI DİL? 

 

Türkiye stratejik konumu itibariyle ve gelişimi neticesinde dünya üzerinde birçok ülkeyle sıkı ilişkiler içerisindedir. Bu da yabancı dil bilmenin önemini arttırmaktadır. Ayrıca ilim alanında kendini geliştirmek isteyen bir kişinin de Arapça ve İngilizce alanlarında kendisini geliştirmesi gerekmektedir. Proje kapsamında öğrencilerin bu iki dili öğrenmeye istekli hale gelmeleri ve temel eğitimlerini ortaokul tamamlamadan almaları amaçlanmaktadır.

 

Ayrıntılı bilgi için;

boyabatiho.meb.k12.tr   

fatihsultanmehmetiho.meb.k12.tr   internet adreslerini

 

07-08-201707-08-2017

Camikebir Mahallesi Panayır Tepe Caddesi Boyabat Sinop - 0368 315 25 15

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.